8 marca w Filharmonii zaśpiewa Anna Maria Jopek wraz z triem ,,Kroke” i naszą orkiestrą, a na miejskiej scenie teatralnej będziemy żartować sobie z życia według przepisu Czechowa.  W ,,Konduktorowni” osiem artystek rozwiesi swoje tkaniny i papier unikatowy. Z kolei w OKF ,,Iluzja” święto kobiet potrwa przez cały marzec za sprawą przeglądu ,,Co ty wiesz o kobiecie”.  

8 marca o godz. 19.00w sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej na ,,Koncercie nie tylko dla Pań” wystąpią Anna Maria Jopek & Kroke wraz z częstochowską orkiestrą pod batutą Adama Klocka. Styl wspólnego przedsięwzięcia utytułowanej wokalistki i akustycznego tria –  którego nazwa oznacza ,,Kraków” w języku jidysz – balansuje na granicy world music, jazzu, muzyki klasycznej, klezmerskiej, a nawet elektronicznej. Usłyszymy materiał z płyty ,,Feelharmony”, nagranej przez Kroke z Anną Marią Jopek w 2012 roku z okazji 20-lecia działalności tria. Przekonamy się, jak brzmią na żywo orkiestrowe aranżacje z tego albumu – tym razem z udziałem częstochowskich filharmoników.  

Teatrze im. A. Mickiewicza Dzień Kobiet potrwa dwa dni, 8 i 9 marca. Oba upłyną pod znakiem Antona Czechowa za sprawą spektaklu ,,Czechow: Żarty z życia”, zrealizowanego przez Andrzeja Bubienia, absolwenta Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu. Na przedstawienie składają się trzy jednoaktówki – „Niedźwiedź”, „Jubileusz” i „Oświadczyny” – oraz monolog „O szkodliwości tytoniu”. Czechow ze swoją charakterystyczną czułością i przenikliwością przygląda się w nich człowiekowi, a o ich aktualność wręcz nie wypada pytać – pisarz twierdził, że ludzie się nie zmieniają, noszą tylko inne garnitury. Na scenie zobaczymy m.in. aktorki Sylwię Bartnikowską, Iwonę Chołuj, Teresę Dzielską, Martę Honzatko, Małgorzatę Marciniak oraz tancerki Kamilę Wiklińską, Natalię Małolepszą, Zuzannę Witkowską, Martę Gierczak i Katarzynę Ujmę-Maludzińską. Początek spektakli o godz. 19.00.  

Od kilku lat 8 marca to także dzień wernisażu Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki ,,8 kobiet”, której tytuł nawiązuje do filmu François Ozona z 2002 roku. Jej pomysłodawczynią i kuratorką jest malarka Małgorzata Stępniak, a co roku wystawiane są prace ośmiu artystek. Tym razem będą to Katarzyna Bielec, Krystyna Grzybek, Ewa Latkowska-Żychska, Maria Matyja-Rozpara, Ewa Mróz, Barbara Pierzgalska-Grams, Jolanta Rudzka-Habisiak oraz Maria Węgrzyniak-Szczepkowska – wielokrotnie nagradzane absolwentki uczelni artystycznych. Obejrzymy stworzone przez nie tkaniny artystyczne i tzw. papier unikatowy – czyli ręcznie czerpaną i traktowaną często w bardzo zaskakujący sposób materię. Otwarcie ekspozycji o godz. 19.00 w ,,Konduktorowni” przy ul. Piłsudskiego 34/36. Wstęp wolny.    

Z kolei w OKF ,,Iluzja” Międzynarodowy Dzień Kobiet będzie trwał właściwie przez cały miesiąc. Od kilku lat OKF zaprasza na przegląd pod hasłem ,,Co ty wiesz o kobiecie”, wybierając najciekawsze filmy o kobietach dostępne w ofercie dystrybucyjnej, szukając wyrazistych bohaterek, znakomitych ról kobiecych bądź filmów reżyserowanych przez kobiety. W marcu na ekranie kina przy alei Najświętszej Maryi Panny 64 zobaczymy kobiety z różnych krajów, w różnym wieku, spełniających rozmaite role społeczne, rodzinne, kulturowe. Czasem będą to kobiety bardzo niezależne (jak córka i matka w ,,Lady Bird” czy silna psychicznie bohaterka filmu ,,Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”), sławne i utytułowane (jak Maria Callas, najsłynniejsza diva wszechczasów) czy w końcu anonimowe, wiodące monotonne życie (jak sprzątaczka Elisa z ,,Kształtu wody”). Obejrzymy też m.in. syryjską matkę, która stara się, aby wojna nie zniszczyła jej życia rodzinnego (,,W czterech ścianach życia”) czy kobiety w świecie mody lat 50-tych (,,Nić widmo”). Z kolei  film ,,Profesor Marston i Wonder Women” świetnie zilustruje tezę, że za sukcesem wielu wybitnych mężczyzn często stoją kobiety. Na ekranie przez cały miesiąc zobaczymy m.in. Frances Mcdormand, Diane Kruger, Isabelle Huppert czy wybitną aktorkę izraelską Hiam Abbass. Zobaczymy też film ,,Wieża. Jasny Dzień” Jagody Szelc – według krytyków nowego, niezwykłego talentu polskiej kinematografii.

Muzeum Częstochowskie też nie zapomina o kobietach – 8 marca będą one mogły odwiedzić wszystkie jego aktualne wystawy za darmo.

Szczegóły tych i innych propozycji na stronach częstochowskich instytucji kultury:

http://filharmonia.com.pl

http://teatr-mickiewicza.pl

http://konduktorownia.eu

http://okf.czest.pl

http://muzeumczestochowa.pl

 

Źródło: UM Częstochowy 

Sprawdź aktualny stan powietrza w Częstochowie

Interaktywna mapa smogowa

Wyświetl mapę